انتخاب رنگ و بافت کابینت آشپزخانه

روان شناسی رنگ ها

مهم‌ترین نقش در طراحی و دکوراسیون داخلی، بر عهده رنگ ها می باشد. رنگ‌ها دارای معنی هستند و منعکس کننده نوع احساس ما هستند. رنگ ها دارای نیروی خاصی هستند و هر یک از طیف ها یک احساس عمیق را در محیط القا می کنند. هر رنگ تاثیر فیزیكی و روحی خاصی را بر روی بیننده می گذارد و افراد واكنش های متفاوتی نسبت به رنگ های مختلف از خود نشان می دهند. روانشناسی رنگ ها در دنیای تجاری امروز از اهمیت خاصی برخوردار است و می توان اظهار داشت كه هر چیزی را كه در اطراف خود می بینیم به گونه ای در ارتباط مستقیم با این علم است.

Sabet-Metal 341

 

شناخت تاثیرات انواع رنگ :

رنگ سیاه 

رنگ مشکی نشانه قدرت، شان و مقام، برجسته بودن، قطعیت و محصور بودن است.

مشکی رنگ فوق‌العاده‌ای برای دکوراتورهاست.

مشکی با رنگ‌های متالیک طلایی، نقره‌ای، مسی و برنج جلوه‌ای فوق‌العاده دارد.

مشکی رنگ خوبی برای کف‌پوش است. رنگ سیاه و سفید معمولا به صورت کاشی یا موزاییک مناسب کف سرویس‌های بهداشتی است چون با کنتراستی که ایجاد می‌کند فضاهای کوچک را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

مشکی به تنهایی به عنوان رنگ‌ دیوار چندان مرسوم نیست، محیط را بسته و مرعوب می‌کند. اما برای اهمیت دادن و تاکید یک طرح، در زمینه‌های رنگی به کار می‌رود.

رنگ قرمز

رنگ قرمز، رنگ گرمی است که برانگیزاننده هیجانات قوی است رنگ قرمز، تحریک کننده احساس خشم و عصبانیت است.

اگر با پوشیدن لباس قرمز در یک جلسه تجاری مورد توجه قرار گرفتید نه تنها به خاطر شجاعت شما در انتخاب رنگ بلکه احساس قدرتی است که رنگ قرمز ایجاد می‌کند.

اگر می‌خواهید همه جا را قرمز کنید، کمی احتیاط کنید بهتر است قرمز را به صورت پراکنده در جاهای مختلف به کار ببرید.

از آنجا که رنگ قرمز میزان ضربان قلب را افزایش می دهد توصیه می شود از این رنگ به صورت محتاطانه در اتاق غذاخوری، آشپزخانه، راهروها و اتاق بازی کودکان اتاق خواب و اتاق کار استفاده شود.

رنگ آبی

رنگ آبی، احساس آرامش را به ذهن می‌آورد و معمولاً نشانگر صلح، امنیت و نظم است.

بیشترین استفاده از آبی زمانی است که به تنهایی به صورت طیف‌ها و سایه‌های مختلف محیطی زیبا، آرام، ایده‌آل و آسمانی را ایجاد ‌کند که مناسب اتاق‌خواب و سرویس‌های بهداشتی است.

رنگ آبی معمولاً برای دکور دفاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا تحقیقات نشان داده است که افراد در اتاق‌های آبی کارآیی بیشتری دارند.

آبی مناسب قسمت‌های پذیرش است و محیطی رسمی، محافظه‌کارانه و متعادل ایجاد می‌کند.

رنگ سبز

رنگ سبز، نشانگر آرامش، خوشبختی، سلامتی و حسادت است.

سبز به دلیل خنثی بودن برای دکوراسیون داخلی فوق‌العاده است

رنگ سبز باعث کاهش استرس می‌شود. کسانی که در فضای کاری سبز رنگ کار می‌کنند، کمتر دچار دردهای دستگاه گوارش می‌شوند

رنگ سبز به دلیل آرام‌بخش‌بودن مناسب اتاق خواب و سرویس‌های بهداشتی است.

رنگ زرد

رنگ زرد، رنگی گرم وشاد است.

زرد نشانه توجه، ارتباطات، مناظره و حکمت است به کار بردن رنگ زرد البته نه خیلی تند، مثلا طلایی، در اتاق ناهارخوری اشتهاآور است.

کرم نباتی، شاد و مناسب اتاق نوزاد است. رنگ زرد روشن در اتاق ملاقات، اثری مثبت و خلاق دارد.

زرد، رنگ مثبت و برای اتاق نوجوانان بسیار مناسب است، حافظه را تقویت و به مطالعه کمک می‌کند.

زرد برای مغازه‌های کوچک فوق‌العاده است، جلب‌نظر کرده و حالت خوشامدگویی دارد.

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی، احساس هیجان، گرما و شور و شوق را به ذهن می‌آورد.

نارنجی رنگ گرم و شادیست و برای منزل افراد مسن و موسسات نگه‌داری از سالمندان مفید است

نارنجی در کلاس‌های درس یا مکان‌هایی که افراد زیادی حضور دارند، رفتارهای اجتماعی را ارتقاء می‌دهد.

در یک طرح یکنواخت و کسل‌کننده کافیست چند کوسن نارنجی کم‌رنگ را جاهای مختلف قرار دهید و فضا را روشن کنید یا چند گل نارنجی را داخل گلدان گذاشته، روحی تازه به اتاق دهید.

رنگ قهوه‌ای

رنگ قهوه‌ای، رنگی طبیعی است که برانگیزاننده حس قدرت و اطمینان‌پذیری است رنگ قهوه‌ای، حس گرما ، محبت، آسایش و امنیت را به ذهن می‌آورد.

رنگ قهوه‌ای شکلاتی در دکوراسیون منزل بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قهو‌ه‌ای هیچ وقت از مد نمی‌افتد.

زیبایی این رنگ بستگی به هماهنگی آن با سایر وسایل دارد. این که در کنار صورتی چرک قرار بگیرد یا زرد و سفید ظاهر متفاوتی پیدا می‌کند. قهوه‌ای در ترکیب با این رنگ‌ها سرگرم‌کننده است و ثبات را می‌رساند.

رنگ صورتی

رنگ صورتی اثر آرام‌بخشی دارد.

رنگ صورتی، در واقع همان رنگ قرمز کم رنگ است و معمولاً نشانگر عشق است.

صورتی رنگ نرم و لطیفی است. کم‌رنگ آن ظریف، ملایم و آرام‌بخش است و رنگ تند آن برانگیزنده احساسات است.

صورتی بیشتر در اتاق خواب دخترها استفاده می‌شود و برای اتاق میهمان مناسب است.

صورتی رنگ گرم، آرام‌بخش، ظریف، احساسی، تسکین‌دهنده و تجملاتی است.

 

رنگ بنفش

با آن که بنفش رنگ باشکوهی است، در دکوراسیون داخلی کمتر دیده شده، بیشتر به شکل کم‌رنگ یا یاسی به کار می‌رود

بنفش به خاطر ملایم و آرام‌بخش بودن برای اتاق خواب دخترها بسیار مناسب است.

بنفش رنگ خلاقی است و در محیط‌های کار و آموزش کارایی زیادی دارد. اگر در کنار زرد قرار بگیرد، جلوه خاصی داشته، حس قوی‌ای ایجاد می‌کند.

استفاده از آن به عنوان پارچه مبلمان ناهارخوری هم خیره‌کننده است.

به ایجاد صلح و آرامش، برتری، ملایمت، احترام و کاهش سروصدا کمک می‌نماید.

رنگ سفید

رنگ سفید، نماد معصومیت و پاکی است.

رنگ سفید معمولاً نشانگر سرما، پاکیزگی و آرامش است. اتاقی که کاملاً به رنگ سفید نقاشی شده باشد ممکن است جادار و بزرگ به نظر آید امَا خالی و سرد است. بیمارستان‌ها و کادر پزشکی از رنگ سفید برای ایجاد حس پاکیزگی استفاده می‌کنند

رنگها مي توانندظاهر آشپزخانه راتغيير دهندو حس آن را متفاوت کنند،حتي مي توانند دلگيرترين و تاريک ترين آشپزخانه را هم تغيير دهند.

البته  توجه به  وسعت فضاي  آشپزخانه براي  انتخاب درست  رنگها بسيار مهم مي باشد. چنانچه آشپزخانه  کوچک  و تاريک است نياز به رنگهاي  گرم  و  روشن دارد  تا  با کمک  آن فضا  را  روشن کند.   همچنين يک فضاي بزرگ و بي روح نيازمند رنگهايي  تند و جذاب است.

 

 رنگ‌ها و روان‌شناسی آنها:


با وجودی که اثر رنگ‌ها تا حدودی ذهنی است و در اشخاص مختلف متفاوت است  امّا برخی از تاثیرات رنگ‌ها دارای معنی یگانه‌ای در سراسر جهان هستند.

رنگ‌هایی که در طیف رنگ‌ها در ناحیه قرمز قرار دارند به عنوان رنگ‌های گرم شناخته می‌شوند که این دامنه‌اش از احساسات گرم و صمیمانه تا احساس خشم و عصبانیت متغیر است.

رنگ‌هایی که در ناحیه طیف آبی قرار دارند، رنگ‌های سرد نامیده می‌شوند و شامل آبی، ارغوانی و سبز هستند. این رنگ‌ها معمولاً آرامش بخشند امّا گاهی نیز ممکن است احساس غمگینی و بی‌تفاوتی را به ذهن آورند.

اگرچه  تک  رنگ هميشه شيک  است ، چندان   منحصر به فرد و  خاص  نيست . کمي  جسارت نياز  است   تا بتوان از رنگ هاي  شاد و زنده استفاده کرد. استفاده از رنگهايي که با چيدمان کلي آشپزخانه هماهنگ باشد.

بايد به اين نکته  توجه داشت  که رنگها با نور تغيير مي کنند.  روشنايي طبيعي روز شدت رنگ را افزايش  مي دهد ولي نورپردازي هوشمندانهمي تواند درجه رنگ و حس القايي آن را تغيير دهد.

تأثير تيرگي و روشني رنگ:

رنگ هاي روشن غالب تر از رنگ هاي تيره به نظر مي رسند ز يرا رنگ هاي روشن  نور را بازتاب داده و درخشان به نظر مي رسند  و  همين  امر  موجب جلب  توجه  بيشتر  مي شود. اين   قاعده را  مي توان در  رنگ آميزي  و  انتخاب رنگ دکوراسيون  آشپزخانه براي بيشتر جلوه دادن سطوح دلخواه به کار ،برد.  اگر  فضايي  داراي  مقادير متوسطي  از رنگ تيره و  مقادير   اندکي رنگ روشن  باشد چشم به فضاي  روشن تر جلب مي شود . بنابراين مهم است که براي جلب توجه از رنگ قوي با نور زياد استفاده شود.

رنگ در آشپزخانه هاي مدرن:

در معماري مدرن خطوط  متقاطع ، سطوح و احجام  تجريدي ترند. گاهي فرم ها چندان مرتب نيستند و ممکن  است با نظم کمتري به وجود آمده باشند. از  اين نظر رنگ مي تواند بر کيفيت به  هم پيوسته اين فضا و سطوح آنها تأکيد کند.

اگر در فضاي آشپزخانه عناصري  مجزا داريد سعي کنيد هر حجم يا سطح را با رنگي  متفاوت و ضعيف از هم جدا کنيد.
چنين کاري جلوه اي منطقي به فضا مي دهد و بدون رنگ اين فضاها تهي به نظر مي رسند.

اغلب اوقات به  کار گيري  اندکي  رنگ  در ا ين گونه  فضاها بيشترين تأثير را دارند.هر رنگي بايدبه طور مشخص از رنگ مجاور متفاوت باشد اما نامتناسبو ناموزون نباشد.

مي توان  از رنگ هاي  جالب توجه و خيره کننده  براي  اجزايي چون  کابينت ها ، کمدها ، و قفسه ها استفاده  کرد. در هنگام انتخاب رنگ براي اين گونه موارد بايد کنتراست مناسب در نظر گرفته شود.

به کار گيري يک رنگ در همه بخش هاي داخلي به خصوص اگر رنگ قوي باشد مي تواند بيش از اندازه به چشم آيد.

رنگ نارنجي ، همراه با استيل فوق العاده است ، ولي همين رنگ وقتي کنار  کف پوش عسلي رنگ قرار گيرد،جذابيت خود را از  دست مي دهد.

وقتي در طراحي، رنگ هاي قوي مورد استفاده قرار گيرد رنگ هاي مجاور مي توانند در ترکيب با آنها، هماهنگي خوبي به وجود آورد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید