مواد اولیه مورد استفاده در ساخت کابینت

برای ساخت بدنه های کابینت از پانل های : لایه ای، تخته خرده چوب و MDF با روکش های طبیعی و مصنوئی مانند: لترون ملامینه، فرمیکا، تخته خرده چوب و… استفاده می شود و برای صفحات رویه کابینت نیز که مستقیماً در معرض نفوذ آب سائیدگی حرارت و دیگر عوامل فرسایشی قرار دارد از تخته خرده چوب ها با ضخامت های بالاتر ۴۰الی ۳۶میلی متر با روکش هایی از جنس HPL فرمیکا و دیگر روکش های مقاوم در برابر فرسایش که به وسیله رزین ضد آب به تخته خرده چوب میچسبد استفاده می کنند که، این صفحات بعد از پرس از دستگاه پست فرمینگ به صورت لبگرد در آمده و زیبایی دوچندان می یابد. از دو نوع پانل سفید بیشتر استفاده می شود سوزنی و صابونی. نوع سوزنی آن برای ساخت دربهای لب تخت بکار می رود.از نوع صابونی آن بیشتر برای قسمت زیر سینکی که در تماس مستقیم با آب قرار دارد استفاده می شود .علت اصلی این مسئله مقاومت بیشتر در مقابل آب در مقیاس با تخته خرده چوب واجد روکش ملامینه است که البته این ویژگی در تولید mdf است.

ابعاد كابينت:

كلاً كابينت به دو دسته تقسيم مي شود:
۱-   هوايي
۲-   زميني

زميني:
ارتفاع: ابعاد با پايه و صفحه: Cm 95-90 پايه Cm 14 و جعبه ۷۲ صفحه روي كابين Cm4 و Cm 5 مقدار رگلاژ پايه.
عمق: Cm55
عرض: بنا به فضاي لازم
هوايي:
ارتفاع Cm70 استاندارد Cm90 براي سقف هاي بلند Cm240
عرض: بنا به فضاي لازم مورد نياز.
عمق: Cm30

طريقه ساخت كابين زميني:

08032010128

به طور مثال يك كابين به طول Cm 100 را در نظر مي گيريم.

براي ساخت اين كابين Cm 100 به دو شيوه مي توانيم عمل كنيم.

اولين راه: يك كفه به ابعاد ۵۵×۱۰۰ و دو عدد ديواره به ابعاد Cm55 ×  Cm70 و دو تيرك Cm 8/96 × ۷ نياز داريم.

كه اين كفه Cm 55× ۱۰۰ را از زير به دو ديواره Cm 55 × ۷۰ با پيچ اتصال مي دهيم و دو تيرك Cm8/96 × ۷ كه ضخامت دو ديواره mm 16 از آن را كم كرديم براي بالا جعبه استفاده مي كنيم كه لبه يكي از اين تيرك ها لبه چسباني شده است چون هنگام باز و بسته كردن درب قابل مشاهده است و اين تيرك ها براي اتصال دو بدنه يا ديواره كابين و محل اتصال كابين به صفحه رويه به كار گرفته مي شود.

راه دوم:

كفه مورد نظر را Cm55 × ۸/۹۶ گرفته و دو ديواره را Cm 55× ۷۲ مي گيريم و دو تيرك Cm 8/96 × ۷ كه كفه مورد نظر در داخل دو ديواره قرار گرفته و به وسيله پيچ به هم اتصال داده شده است. و از بالا هم آن دو تيرك به دو ديواره متصل مي شود.

راه اول از راه دوم بهتر است به اين مقاومت جعبه اي كه كفه آن از زير پيچ شده است بيشتر از جعبه اي كه اتصال از كناره ها (ديواره ها) انجام شده است.

شيار زدن:

براي پوشاندن پشت جعبه كه به ديوار متصل مي شود از فيبر ر mm 3  استفاده مي كنيم به ديواره ها و كفه شيار زده و فيبر را در داخل آن شيارها مي كنيم.

فاصله شيار از ديواره اصلي mm 16 كه معادل با ضخامت يك MDF است و اين فاصله به اين منظور مي باشد كه دو تكه MDF را بعد از شياري كه فيبر در داخل آن است به ديواره هاي كناري و پشت تيرك بالا با پيچ متصل مي كنيم و اين تكه ها MDF به اين منظور است كه براي اتصال به ديواري كه جعبه ها قرار است در آن محل استفاده شود است.

نحوه ساختن یک یونیت یا کابین تک درب

یراق آلات

اول اندازه سایز استاندارد کابینت زمینی رو بگم

عمق ۵۵سانتیمتر

عرض یونیت دلخواه و مورد نیاز

ارتفاع ۱۴سانتیمتر پاخور(تخته ای زیر کابینت که برای خوردن پا و آب که کابینت خراب نشه)

خود کابین یا یونیت ۷۲سانتیمتر

البته کل ارتفاع کابینت زمینی  با صفحه روی کابینت ۹۰سانتیمتر می شود .

براي ساخت درب كابينت :

29042011091

درهاي كابين به چند دسته تقسيم مي شوند
۱-   درهاي ساده با نوار لبه چسبان دستي يا P.V.C
۲-   درهاي تمام چوب
۳-   درهاي كارخانه اي به صورت لبه گرد
۴-   درب هاي به صورت قابي يا پروفيلي
به طور كلي براي ساخت در و انداز دقيق در كابينت مثلاً براي يك جعبه ۵۵ × ۷۲ × ۱۰۰ كه بصورت در دولنگه‌ اي
مي خواهيم استفاده كنيم.
۱۰۰را به دو تقسيم كرده و ۳ ميلي متر كم خواهيم كرد  (كه اصطلاحاً به آن بادخور گفته مي شود)  براي رگلاژ درب و تنظيم فاصله بکار می رود.
۱۰۰÷ ۲= ۵۰
۵۰cm – ۳ mm = 49/7 cm